صفحه اصلی > محتوي اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی
مدیریت امور اخلاق و تربیت

کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی

مراسم رونمایی از «کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی»، به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه در قم برگزار شد.

مراسم رونمایی از «کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی»، با حضور حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه و حجت الاسلام والمسلمین ملکی قائم مقام مدیر حوزه های علمیه در امور استان ها و حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری معاون جدید تهذیب حوزه های علمیه برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عالم زاده نوری در این مراسم رونمایی که در ساختمان مرکز مدیریت حوزه های علمیه در دارالولایه در قم  و به همت معاونت تهذیب حوزه های علمیه برگزار شد، گفت:امام صادق(ع) در روایتی فرمود، اخلاقیات سجایایی است که خدا به انسان می دهد که بعضی سرشتی و بعضی منوط به نیت و اختیار انسان است و کسی که با نیت و اختیار صفتی را در خود پدید آورد، او افضل از دیگران است.

معاون تهذیب حوزه های علمیه با بیان اینکه از جمله نیازهای  فرهنگی بشر محتوای سالم برای رشد روحی و جسمی بشر و تغذیه فکری است، افزود: جامعه امروز نیازمند محتوای سالم و معرفی کتابهای خوب برای تعالی است.

وی بیان داشت: امروز شاهد این هستیم که معاونت تهذیب در عرصه حوزه فرهنگی، اقدام به تولید محتوا و تولید اثر کرده که یکی از آنها سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی است و قطعا تولید این نوع محتوای فرهنگی و به خصوص در باب اخلاق برای جوانان می تواند کار سودمند باشد.

طلاب برای مطالعه کتابهای اخلاق اسلامی دغدغه مند باشند

حجت الاسلام والمسلمین ملکی گفت: علمای گذشته در کنار فقه و اصول، کتابهای دیگر را با نظارت اساتید مورد مطالعه قرار می دادند، این مسئله می تواند الگوی خوبی برای طلاب و اساتید این دوره هم باشد.

حجت الاسلام والمسلمین حمید ملکی با بیان اینکه در گذشته سیر مطالعات تاریخ و عقائد در معاونت تهذیب تولید شده بود به طوری که حتی مورد توجه و استقبال بعضی از اساتید حوزه و دانشگاه هم قرار گرفته، گفت: اخیرا هم بنا شد این کتابها به زبانهای  بین المللی هم ترجمه شود. این نشان از استقبال بسیار خوب فرهیختگان حوزه است.

قائم مقام مدیر حوزه های علمیه در امور استانها،‌افزود: اما برای تولید سیرمطالعاتی اخلاق اسلامی ۲ سال وقت صرف شد و اساتید زیادی در این عرصه فعالیت کردند.

وی بیان داشت: علمای گذشته در کنار فقه و اصول کتابهای دیگر را با نظارت اساتید مورد مطالعه قرار می دادند، این مسئله می تواند الگوی خوبی برای طلاب و اساتید این دوره هم باشد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی با بیان این که مسئله احکام و عقائد مقدمه برای رسیدن به اخلاق است،  اظهار داشت: باید تلاش کرد اخلاق جزو مباحث اصلی حوزویان و طلاب باشد.

محافل مرید و مرید بازی، بازی دو سرباخت است

حجت الاسلام والمسلمین صادقی با بیان این که مادیت بسیاری را خسته کرده و افرادی دنبال محافل اخلاقی هستند و همین امر سبب شده این افراد گرفتار مرید و مراد بازی شوند، گفت: در این مورد حوزه وظیفه مهمی دارد تا نگذارد این مسئله اتفاق بیفتد.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی در مراسم رونمایی از کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی گفت: امروز شاهد رونمایی از کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی به همت معاونت تهذیب هستیم. این نشان دهنده اهمیت اخلاق و تهذیب در حوزه های علمیه است.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه ادامه داد:  امروز در شرایطی قرار داریم که مردم و سردمداران حکومت ها به مباحث مادی و دنیا طلبی بیشتر توجه داشته، ولی انقلاب اسلامی در ایران این مسیر را به سمت معنویت، دین و تعالی بخشی تغییر داده، چرا که دین منادی تعالی بخشی است.

یکی از نویسندگان کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی با بیان این که در این بین بعضی افراد هم به سمت مادیت اخلاقی رفته اند و سعی کردند این مسیر را برای دیگران هم رونق دهند، گفت: اما ما حوزویان نباید از هدف اصلی خود که همانا تجلی و توجه به مباحث اخلاقی و معنوی است، لحظه ای غفلت کنیم.

وی با بیان این که امروز بسیاری از عالمان دین در حوزه های علمیه و دانشگاه به ابعاد دانش و معارف اخلاقی توجه پیدا کرده، گفت: همین امر سبب ترویج آن شده است و هم اکنون نیز در باب اخلاق هم آثار خوبی هم در حال تولید است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی با بیان این که اولین گروه های اخلاق در حوزه ۲۰ سال گذشته شکل گرفت و در ادامه برای نشر اخلاق و تولید اثر هم تلاش هایی شده، افزود: با وجود این تلاش ها، اما در این بین افرادی هم بودند که مخالفت هایی با توسعه اخلاق داشتند و اخلاق را تنها در موعظه خلاصه می کردند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه در ادامه با بیان این که شرایط امروز با ۲۰ سال پیش و با وجود مخالفت ها با بحث توسعه اخلاق فرق کرده و کتابها و رشته های زیادی در بحث اخلاق در حال نشر و تولید است گفت: تنها برای تولید سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی ۲ سال هزینه صرف شده و در این مدت کمیته علمی با حضور فرهیختگان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه تشکیل و سعی کردند کتاب جامعی برای قشر جوان، نوجوان و طلبه و مردم تولید کنند.

این محقق با بیان این که برای تولید این اثر با دانش و تولیدهای زیادی مواجه بوده ایم و همین مسئله کار را برای انتخاب بهترین محتوا سخت کرده بود، گفت: به عنوان نمونه بین اخلاق در اسلام و غرب تفاوت است؛ چرا که در فرهنگ غربی چیزی به عنوان شریعت نیست؛ لذا ناچار به سمت اخلاق آمده و جایگزین شریعت کرده و همین امر سبب تولید ده ها تولید کتاب اخلاقی شده است، اما در اسلام فقه و شریعت عهده دار بحث اخلاق و پاسخ گویی اخلاق است و به همین دلیل اخلاق از فقه و شریعت جدایی ندارد.

وی ادامه داد: نکته دیگر که کار را برای انتخاب محتوا و تولید سخت کرده بود این بود که اخلاق دارای سیر زیادی است و حدود مشخصی ندارند و خود این امر نیز سبب شده  حجم کتاب طولانی شود.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با بیان این کار فرد و جمعی با هم متفاوت تر است، گفت: در این کتاب  تلاش شده به بحث های مختلف اخلاقی از مقدماتی نظر و مبانی و بنیادین و فلسفه اخلاق تا پسین اخلاقی توجه و برای آن فصل های متعددی در نظر گرفته شود که یکی از فصل های طولانی آداب و اخلاق فردی است.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی با بیان این که این کتاب شامل سرفصل هایی همچون سیره اخلاقی اعم از معصومین(ع) و مجاهدین و علما، تربیت اخلاق، آداب اخلاق، اخلاق خانوادگی و اخلاق در متون اسلامی و ادبیات اخلاقی است، گفت: در باب آداب و بندگی هم سعی شده بیشترین کتابها از کتابهای فرهنگ اسلامی و عرصه فلسفه اخلاق کتابهای معرفی شود و این گونه نیست که تنها از کتاب و قرآن و سنت مباحثی نقل شده باشد، بلکه  به کتابهای بی شبهه هم توجه شده است.

وی با اشاره به دیگر خصوصیات کتاب سیر مطالعاتی اخلاق اسلامی ادامه داد: در این مجموعه سعی شده نکاتی برای مطالعه با رویکردهای مختلف و قابل اعتماد به مطالعه کنندگان معرفی و  در کنار اصل سیر مطالعاتی، به معرفی کتاب هم پرداخته شود و فرد مطالعه کننده اجمالا شناخت خوبی از کتاب داشته باشد و درعین حال سعی شده از گرایش های مشکوک و مرید و مراد بازی پرهیز شود.

این استاد حوزه علمیه افزود: اما متأسفانه در عرصه معنویت جریان مرید و مراد بازی وجود داشته و امروز هم  هست و کسانی در این عرصه وارد می شوند که از اخلاق بهره ای نبرده و بی سوادند و روی همین اصل مردم را فریب می دهند.

حجت الاسلام والمسلمین صادقی با بیان این که مادیت بسیاری را خسته کرده و افرادی دنبال محافل اخلاقی هستند و همین امر سبب شده این افراد گرفتار مرید و مراد بازی شوند، گفت: در این مورد حوزه وظیفه مهمی دارد تا نگذارد این مسئله اتفاق بیفتد.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه عنوان کرد: متأسفانه از درون این محافل اخلاقی و مرید و مریدبازی، شاهد فسادهای اخلاقی هستیم و گاه و بیگاه در گوشه و کنار اتفاق می افتد و باید سعی کرد جلوی این نوع فعالیتها گرفته شود. ٠٩:٥٠ - 1399/06/22    /    شماره : ٤١٤٦٩٢    /    تعداد نمایش : ٥٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج