صفحه اصلی > محتوي اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

امام آمد؛ با چراغی از نور و امید و ایمان
مناسبتها

امام آمد؛ با چراغی از نور و امید و ایمان

امام امت با قدم نهادن در راه پرعظمت و پر مرارات نهضت اسلامی اش و حرکتی که در این مسیر سنگلاخ به سرانجام رساند در واقع روحی تازه و خونی نو در کالبد و جسم بی جان امت اسلامی در آن روزگار تیره و تار بردمید و ایرانی مسلمان را برای رقم زدن یکی از فرازهای بلند تاریخی اش آماده کرد.

امام آمد و دلهای ما را به نور معنویت و ایمان و اعتماد به وعده الهی روشنی بخشید.

امام آمد و رهاورد قیامش، آزادی و استقلال و عزت و حرکت و تلاش و امید و خودباوری شد.

امام آمد و تفسیری نو و نگاهی تازه به دین و کارکردهای اجتماعیش پی افکند و اسلام را از کنج پستوها و عزلت محافل گروهی به متن جامعه و عرصه تصمیم سازی و اراده عمومی و بین المللی آورد و نگاه جهانیان را به دین و رهاورد و رویکردهایش تغییر داد.

امام ایران را از وابستگی رهانید و در استقلال و عزت به جایگاهی بی بدیل در تمام عالم رسانید.

کدام کشور را می شناسیم که در تصمیم گیری و سیاستگزاری هایش آنهم از موضع انقلابی و اسلام خواهی و مقابله با استکبارجهانی و سلطه طلبی قدرتهای جهانی، اینچنین آزادانه و مستقل و تنها با اتکا به خدا و ملتش برخورد نماید.

امام آمد و ما را از ذلت ماندن زیر یوغ فرهنگ منحط غربی و تمام مضرات و معایب و زشتی ها و پلشتی های تهاجم فرهنگی غرب رهانید.

امام آمد و به ما روحیه خودباوری را آموخت و اینکه می توانیم اگر بخواهیم و اگر برخیزیم.

امام آمد و ما را از اسراف و تجمل و جشن های 2500 ساله به رشادت و سادگی و صفا و پیراستگی رهنمون شد و یادمان آورد که ما از نسل سلمانیم و نیازی به مدلهای نخ نما و امتحان پس داده و شکست خورده غربی و شرقی نداریم.

امام آمد  و روح معنویت و اتکال به خدای متعال و عزمی راسخ و جد و جهدی که میوه این اتکاء است را برایمان به ارمغان آورد.

و همین عزم راسخ و روحیه خودباوری و ایمان به منبع لایزال الهی بود که توانست هزاران هزار پیشرفت مادی و معنوی را در ابعاد مختلف و ساحت های گوناگون برای ملت و کشور ما رقم بزند.

از دستاوردهای علمی بزرگ در عرصه های مختلف پزشکی و نانوتکنولوژی و هسته ای و پتروشیمی و صنعتی گرفته تا پیشرفت در حوزه های علمی و فرهنگی و هنری دیگر.

امام بود که حوزه را بیش از پیش به متن جامعه کشاند و حتی در ابعاد بین المللی هم مطرح کرد و جهت و گامی نو و فضای جدید در عرصه تبلیغ دینی و فهم و خرد آئینی در میان عموم حوزویان و مخاطبانشان رقم زد.

اگر روزی و روزگاری مخترعان و مکتشفین ایرانی به توسط رژیم وابسته و منحوس پهلوی مورد تحقیر و تخفیف و خودباختگی قرارمی گرفتند و عزمشان برای حرکتی هرچند کوچک در جهت پیشرفت علمی ایران به نابودی و ورشکستگی می گرایید، امروز و به برکت حرکت امام و امت، برترین و پیشرفته ترین اختراعات علمی و اقدامات و پژوهشهای پیچیده فکری در هزاران پژوهشکده و به دست عناصر جوان و خوش فکر ایرانی به انجام می رسد و برگ های زرین دیگری به کتاب تاریخ افتخارات و پیشرفتهای این سرزمین افزوده می گردد؛ پژوهشکده رویان تنها یک نمونه از این محافل پر رونق علمی است.

امام با روح و روان این ملت و جوانان رشیدش کاری کرد که آنها را از خمودگی و ناامیدی روزگار ستمشاهی به هیجان و تکاپو و رشادتهای روزهای انقلاب و سالهای جنگ مقدسمان کشاند و در طول روزهای پرافتخار هشت سال دفاع مقدس، جلوه های بدیع و بی بدیلی از حماسه و ایثار و جهاد و رشادت و شهامت و شهادت را در میدانهای جبهه حق علیه باطل به منصه ظهور و بروز رساند.

و اینک این کشتی پرفروغ و حرکت شورآفرین و پرچم بلند و زیبا بر دستان قائد عظیم الشأن ما مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای است که خود دست پرورده و تربیت یافته مکتب آن امام راحل است و سکاندار این سفینه نجات و رستگاری که با قوت و قدرت به سوی آرمانهای عزیز و بی بدیل آن امام عارف و عظیم الشأن در حرکت است.

و امام در آن روز تاریخی، 12 بهمن سال 57 با گام نهادن بر خاک پاک وطن به بهشت زهرا(س) رفت و آن سخنرانی تاریخی را که جمله به جمله و نکته به نکته اش خطیر و خاطره انگیز و درس آموز است ایراد نمود و هنوز هم همان جمله ها و نکته ها تازگی دارند پس از سی و چهار سال:

ما با سینما مخالف نیستیم ما با مرکز فحشا مخالفیم. ما با رادیو مخالف نیستیم ما با فحشا مخالفیم. ما با تلویزیون مخالف نیستیم ما با آن چیزی که در خدمت اجانب برای عقب نگه داشتن جوانان ما و از دست دادن نیروی انسانی ماست، با آن مخالف هستیم. ما کی مخالفت کردیم با تجدد، با مراتب تجدد مظاهر تجدد وقتی که از اروپا پایش را در شرق گذاشت خصوصا در ایران، مرکز چیزی که باید از آن استفاده تمدن بکنند ما را به توحش کشانده است. سینما یکی از مظاهر تمدن است که باید در خدمت این مردم، در خدمت تربیت این مردم باشد ...

... ما پنجاه سال است که در اختناق بسر بردیم، نه مطبوعات داشتیم، نه رادیوی صحیح داشتیم، نه تلویزیون صحیح داشتیم، نه خطیب توانست حرف بزند، نه اهل منبر می توانستند حرف بزنند، نه امام جماعت می توانست آزاد کار خودش را ادامه بدهد ...

آری؛ سالروز ورود امام عزیز به میهن اسلامی یادآور یکی از نقاط عطف تاریخ ایران و اسلام است که نماد و نشانه ای شد از مهم ترین فراز تاریخی در حیات اجتماعی و سیاسی و فرهنگی مردم مسلمان ایران.

امام امت با قدم نهادن در راه پرعظمت و پر مرارات نهضت اسلامی اش و حرکتی که در این مسیر سنگلاخ به سرانجام رساند در واقع روحی تازه و خونی نو در کالبد و جسم بی جان امت اسلامی در آن روزگار تیره و تار بردمید و ایرانی مسلمان را برای رقم زدن یکی از فرازهای بلند تاریخی اش آماده کرد.

امام آمد و دلهای ما را به نور معنویت و ایمان و اعتماد به وعده الهی روشنی بخشید.

باشد که بتوانیم و بخواهیم که این روشنی و آن درس ها و آموزه های نورانی و هدایتگر امام عظیم و عزیزالشأن مان را تا همیشه چراغ راه خود قرارداده و پرچمی را که او بر دوشمان نهاد بر زمین وامگذاریم.


٠٧:٣٠ - 1399/11/16    /    شماره : ٣١١٦٥٧    /    تعداد نمایش : ٥٨٨٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج