صفحه اصلی > اخبار معاونت تهذيب استانها > كردستان 
اخبار > استقبال طلاب کردستانی ازدروس اخلاق معاونت تهذیب


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تهذیب کردستان

استقبال طلاب کردستانی ازدروس اخلاق معاونت تهذیب

معاون تهذیب حوزه علمیه کردستان  از برگزاری منظم دروس اخلاق  در این حوزه  و استقبال طلاب از این طرح خبرداد.

به گزارش اداره اطلاع رسانی معاونت تهذیب حوزه های علمیه ، حجت الاسلام علی حسینی فر با اشاره به برنامه های حوزه کردستان اظهارداشت: یکی از برنامه های مهم این  حوزه برگزاری دروس اخلاق است که با اهتمام مسئولان و طلاب  به صورت منظم برگزار می گردد.

معاون تهذیب حوزه علمیه کردستان ادامه داد: یکی از ضرورت های مهم امروز حوزه و طلاب بحث اخلاق است که این امر مورد تاکید علما بوده و باید در حوزه ها نهادینه شود که در همین راستا تلاش شده در حوزه کردستان این مهم در قالب برنامه های منظم اجرا گردد.

وی تصریح کرد:  در حال حاضر 5 مدرسه علمیه در استان کردستان فعال است که که با برنامه ریزی های انجام شده در تمام این مدارس دروس اخلاق به صورت نظام مند  و با حضور اساتید و بزرگان استان و هم چنین با حضور اساتید اعزامی برگزار می گردد.

حجت الاسلام حسینی فر باتاکید بر وحدت رویه در دروس اخلاق عنوان داشت: ما در حوزه کردستان پس از بررسی آسیب شناسی های انجام شده تلاش کردیم تا درصدد رفع برخی از مشکلات طلاب از طریق دروس اخلاق برآییم که پس از مشخص شدن موضوعات و با تحقیقات فراوان کتاب "شرح حدیث عنوان بصری " نوشته آیت الله تحریری، برای این امرمناسب دیده شد لذا از اساتید اخلاق درخواست شده تا در کنار برنامه های خود به تدریس این امر هم اهتمام داشته باشند که این مهم با استقبال بسیار خوب طلاب در حوزه ها مواجه شده است.

گفتنی است:"حدیث عنوان بصری"،دستور العملی ارزشمند برای پیروان طریق ائمه (ع) است که مورد توجه بسیاری از عرفا و سالکان بوده و مرحوم مجلسی آن را با دست خط شیخ بهایی مشاهده کرده و در کتاب بحارالانوار نقل کرده است؛ این حدیث فرصتی است تا مومنان با درک مفاهیم و عمل به محتوای آن از هواهای نفسانی پیراسته شوند و به علم و معرفت حقیقی دست یابند. این دستور العمل شامل سفارش های امام صادق (ع) به شخصی به نام "عنوان بصری" بوده و  داستان مردی است که از علوم متداول زمان خود بهره مند شده و می خواست تا از علوم ائمه (ع) نیز برخوردار شود، ولی با این حقیقت مواجه شد که علم حقیقی، از طریق آموختن حاصل شدنی نیست، بلکه نوری است که خداوند بر قلب انسان اشراق می کند و سرّ نائل شدن به آن را باید در حقیقت عبودیت جست و جو کرد.


٠٨:٠٥ - 1394/10/19    /    شماره : ٣٧١٣٢١    /    تعداد نمایش : ٢٩٤٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج