صفحه اصلی > اخبار معاونت تهذيب استانها > سمنان 
اخبار > وضعیت تهذیبی در حوزه‌های علمیه تقویت شود


  چاپ        ارسال به دوست

معاون تهذیب حوزه های علمیه

وضعیت تهذیبی در حوزه‌های علمیه تقویت شود

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حمید ملکی، در جمع مدیران و معاونین تهذیب مدارس علمیه استان سمنان ، با اشاره به لزوم توجه جدی به مباحث اخلاقی و تهذیبی در حوزه‌های علمیه اظهار داشت: آیت‌الله تحریری استاد اخلاق و تولیت مدرسه مروی از مقام معظم رهبری نقل می‌کرد که ایشان گفته‌اند بحث تهذیب و تربیت در حوزه‌های علمیه کمرنگ شده است و باید تقویت شود.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه در برنامه‌ریزی و ساختار جدید تهذیبی باید شاهد تغییر نگاه تربیتی در مدارس علمیه در بحث تهذیب باشیم، تصریح کرد: مدیران مدارس علمیه نقش اصلی در بحث تهذیب و اجرای مسائل تربیتی دارند و توجه و اجرای همین مسئله، قطعاً ارتقاء سطح تربیتی را افزایش خواهد داد.

وی افزود: تنها راه شکل‌گیری مباحث اخلاقی و تهذیبی در حوزه‌های علمیه، ارتباط مدیر و اساتید با طلاب است و اساتید تنها به فکر تدریس و ارائه درس خوب نباشد، ولی متأسفانه این مسئله در حال اتفاق است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی با بیان اینکه تهذیب واخلاق نقش مهمی در حوزه‌های علمیه دارد، خاطرنشان کرد: با تغییر مدیریت در حوزه‌های علمیه و حضور آیت‌الله اعرافی به‌عنوان مدیر حوزه‌های علمیه کشور، شاهد تغییر و تحولاتی در حوزه علمیه هستیم و امیدواریم این تحولات مطرح‌شده اجرایی شود و در عمل هم شاهد تأثیرگذاری طرح‌های جدید در حوزه باشیم.

وی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات پر دغدغه و پربحث، مسئله تهذیب است، افزود: برنامه‌های تهذیبی همیشه با مباحث مختلف مواجه است و برخی سلایق و مسلک‌های اخلاقی موجب می‌شود در برنامه‌ریزی‌های اخلاقی با این مباحث مواجه شویم.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه کشور با بیان اینکه طلاب در حوزه‌های علمیه امانتی در دستان مسئولان امر در حوزه علمیه هستند و باید برای تربیت این امانت‌ها غصه بخوریم، افزود: باید در شیوه‌های تربیت و تهذیبی دنبال راهکارها و شیوه‌های درست و اصولی باشیم.

وی با تأکید بر اینکه وضعیت تهذیبی در حوزه‌های علمیه باید تقویت شود، گفت: این گناه است که اگر کسی در فضای حوزه علمیه بنشیند و منتظر حل مشکلات تهذیبی و اخلاقی از سوی مرکز و ستادی باشد و باید به‌صورت جهادی مجموعه شهرستان‌ها پیش از ابلاغ‌نامه‌ها و برنامه و طرح‌ها گام بردارند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین ملکی با بیان اینکه احسان و نیکی و رفتار اسلامی در عمل بسیاری از مشکلات و آسیب‌ها را کم می‌کند، تصریح کرد: یکی از طلاب هندی می‌گوید تازه به ایران آمده بودم و در سرمای سرد زمستان هیچ وسیله گرمایشی نداشتم؛ آیت‌الله میانجی(ره) با همسر خود به دیدار ما آمدند و با دیدن این صحنه به جهت بضاعت و فقر مالی بنده در اولین فرصت بخاری برایمان تهیه کردند و این طلبه هندی بارها و بارها نقل می‌کرد که پس از خداوندمتعال اولین شخصی که برایم بسیار عزیز و ارزشمند و قابل‌احترام بوده آیت‌الله میانجی(ره) است.

وی با بیان اینکه گفت‌وگو و حرف زدن بسیاری از مسائل و مشکلات و شبهات را حل‌وفصل می‌کند، بر تقویت گفتمان اساتید با طلاب در مدارس علمیه و برگشتن به خویشتن و همراهی با آنان تأکید کرد.

رشد طلاب منوط به نظم در امور است

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمید ملکی، در جمع طلاب و روحانیون مدرسه علمیه صادقیه شهرستان سمنان، با بیان این که رشد علمی، موفقیت اجتماعی، آگاهی سیاسی و به‌روز بودن طلاب، ارتباط مستقیمی با منظم بودن آن‌ها دارد، اظهار داشت: طلبه باید با اخلاق و تهذیب به کسب، ترویج و نشر علوم دینی بپردازد.

معاون تهذیب حوزه‌های علمیه کشور تصریح کرد: تحصیل و مجاهدت علم کاری شبانه‌روزی می‌خواهد و هرروز در محضر علم و دانش قرار گرفتن را می‌طلبد.

وی با بیان این که طلاب رعایت تهذیب را فراموش نکنند و با روش و اخلاق و منش خود دعوت‌کننده باشند، افزود: مردم وقتی از شما محبت و خیر و صداقت ببینند بر آن‌ها اثر خواهید گذاشت و طلاب نباید یک‌لحظه از عمر را به بطالت بگذرانند و باید از این فرصت به‌دست‌آمده کمال استفاده را ببرند.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین ملکی با بیان این که روحانیون و طلاب در جامعه اسلامی اقشار تأثیرگذاری هستند که می‌توانند در زمینه ترویج و گسترش مبانی دینی و معارف اسلامی نقش قابل‌توجهی ایفا کنند، خاطرنشان کرد: طلاب حوزه علمیه باید با جدیت در راستای ترویج فرهنگ و سبک زندگی اسلامی گام بردارند.

وی با بیان اینکه طلاب و روحانیون بیش از مردم عادی در معرض امتحان الهی قرار دارند، افزود: روحانیت به جهت مبلغ دین بودن و اینکه اسلام را باید ترویج کنند بیشتر در برابر وسوسه‌های شیطانی قرار می‌گیرند.

  


١٣:١٩ - 1397/02/26    /    شماره : ٤٠٠١١٠    /    تعداد نمایش : ١٥٠١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج