صفحه اصلی > اخبار معاونت تهذيب استانها > زنجان 
اخبار > دوره تربيت معلم قرآنی در زنجان آغاز شد


  چاپ        ارسال به دوست

مركز قرآن و عترت

دوره تربيت معلم قرآنی در زنجان آغاز شد

مراسم افتتاحيه دوره تربيت معلم قرآنی واحد قرآن و عترت معاونت تهذيب حوزه علميه در زنجان سه‌شنبه، 13 تيرماه، در مؤسسه دارالقرآن كريم زنجان با حضور حجت‌الاسلام و المسلمين علی خاتمی، امام جمعه زنجان، و مسئولين نهادهای مختلف زنجان برگزار شد.

در اين مراسم كه با قرائت قران توسط مهدی فروغی قاری ممتاز بين‌المللی آغاز شد، حجت‌الاسلام و المسلمين هادی حسين‌خانی، معاون تهذيب حوزه علميه و حجت‌الاسلام و المسلمين خاتمی نماينده ولی فقيه در زنجان به ارائه سخنرانی پرداختند.

حجت‌الاسلام و المسلمين حسينخانی با بيان اينكه اصلی‌ترين فعاليت مجموعه معاونت تهذيب حوزه برنامه‌ريزی تربيت اخلاقی طلاب است است تصريح كرد: برنامه‌ريزی فرهنگی، مشاوره، فعاليت‌های تربيتی فرهنگی برای خانواده‌های طلاب و برنامه‌ريزی در خصوص فعاليت‌های قرانی و حديثی طلاب از ديگر برنامه‌های معاونت تهذيب حوزه است.

وی افزود: يكی از همين فعاليت‌ها برگزاری دوره‌های تربيت معلم قرآنی برای طلاب است كه بيشتر در تابستان متمركز بوده و امسال با حجم و گستردگی بيشتر در زنجان با حضور بيش از 600 طلبه و اساتيد مجرب برگزار می‌شود.

معاون تهذيب حوزه علميه تصريح كرد: مركز قرآن و حديث شمال‌غرب كشور با هدف تبيين و گسترش مبانی دينی و معرفتی بين اقشار مختلف به خصوص جوانان و نوجوانان در زنجان ايجاد می‌شود.

در ادامه اين مراسم حجت‌الاسلام و المسلمين علی خاتمی نماينده ولی فقيه در زنجان با اشاره به اينكه سعادت دنيوی و اخروی انسان در گرو تبعيت از رهنمودهای قرآنی و عمل به آن است تأكيد كرد: باعث شور و شعف است كه فعالان قرآنی و معاونت تهذيب حوزه‌های علميه در زنجان در اين ماه‌های پر بركت با اساتيد مجرب اقدامات خوب و كاربردی در راستای اهداف قرآنی می‌كنند.

وی با بيان اينكه ماه شعبان و رمضان ماه ولايت و انس بيشتر با خدا است، خطاب به طلاب عنوان كرد: اين فرصت را مغتنم بشماريد چرا كه در اين ماه‌ها بيش از هر وقت ديگر برای جان‌ها و دل‌های مستعد رحمت خداوند نازل خواهد شد.

حجت‌الاسلام روحی در اين جلسه با اشاره به اينكه طلابی كه در دوره‌های قرآنی شركت می‌كنند بايد از ظاهر و اخلاق نيكی برخوردار باشند تصريح كرد: قاری و حافظ قران به تأسی از رسول اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بايد از ظاهری آراسته برخوردار باشد.

مسئول اجرايی دوره قرآنی زنجان با اشاره به اينكه حافظ شندن ملازم با نظم است تأكيد كرد: در اردوهای قرآنی و به خصوص دوره‌های حفظ نظم بسيار مهم و لازم است.

وی در انتها تصريح كرد: موفق بودن و ثمره دادن دوره حفظ در پايان به استعداد بالای افراد نيست بلكه به پشتكار، دقت و علاقه فردی است، بسياری از كسانی بوده‌اند در دوره‌های قبل كه از استعداد فردی پايينی برخوردار بودند اما به دليل نظم و پشتكار و همكاری كردن با مسئولين دوره و اساتيد در كمتر از دو سال موفق به حفظ 20 جزء قرآن كريم شده‌اند.

در ادامه حجت‌الاسلام طاهری با بيان اينكه شركت شما طلاب در اين دوره كاری بسيار با ارزش بوده و نوعی اعتكاف قرآنی است تأكيد كرد: هيچ استاد ، كلاس و دوستی بهتر و با ارزش‌تر از قرآن نيست، شما در يك اربعين قرآنی شركت كرده‌ايد.

وی با اشاره به اينكه قرآن به غير از فوايد معنوی فايده مادی و دنيوی مانند «تقويت ذهن» را دارد اظهار كرد: با اين اوصاف قرآن در بين طلاب بسيار مهجور مانده است و بسياری هستند كه در بالای منبر نيز قرآن را اشتباه تلاوت كرده و اثر سوء تبليغی می‌گذارند و اطمينان داشته باشيد شامل شكايت پيامبر اكرم (ص) می‌شوند.

مسئول دوره حفظ قرآن و عترت معاونت تهذيب حوزه به دوری امروز طلاب از قرآن اشاره كرد و گفت: طلبه‌ای كه نتواند قرآن را به درستی تلاوت كرده و آن را حفظ نباشد و به آن عمل نكند فايده آنچنانی ندارد بلكه طلاب بايد تمام شبهات را با قال الله پاسخ دهند چرا كه همه چيز در قرآن وجود دارد و بايد با انس بيشتر با قرآن آيات آن را درك كرد


١٠:٣٦ - 1391/04/13    /    شماره : ٢١٧٣٧١    /    تعداد نمایش : ٥٥٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج