صفحه اصلی > اعمال ماه قمری 


  چاپ        ارسال به دوست

اعمال مخصوصه

اعمال مخصوصه ماه رجب

اعمال مخصوص ماه رجب:

شب اول:

1.خواندن دعای رؤیت هلال ماه 2.غسل3.زيارت حضرت امام حسين (علیه السلام) 4. بيست رکعت نماز، در هر رکعت حمد و يک مرتبه سوره توحيد. 5. خواندن دو رکعت نماز بعد از نماز عشاء. در رکعت اول حمد و يک مرتبه سوره انشراح و سوره توحيد سه مرتبه و در رکعت دوم حمد و سوره های انشراح و توحيد و فلق و ناس هرکدام یک مرتبه و بعد از سلام  سی مرتبه «لا اله الا الله» وسی مرتبه صلوات تا حق تعالی او را بیامرزد مانند روزی که از مادر متولد شده 6.سی رکعت نماز، در هر رکعت يک مرتبه سوره های حمد و کافرون و سه مرتبه سوره توحيد 7.خواندن دعای« اللهم انی اسئلک بانّک...» 8.خواندن این دعا بعد از نماز شب در سجده:«لک المحمده...» 9.احیای این شب

روز اول:

1.روزه 2. غسل3.زيارت امام حسين 7 4.خواندن نماز حضرت سلمان.

شب سيزدهم:

 امام صادق (علیه السلام) فرمود: «در لیالى بیض (سه شب مزبور) در این سه ماه رجب،شعبان و رمضان نماز بخواند؛ به این نحو که «در شب سیزدهم، دو رکعت نماز بگزارد و در هر رکعتى پس از سوره «حمد» این سه سوره (یس، ملک و توحید) را بخواند، و در شب چهاردهم، چهار رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و در هر رکعتى «حمد» و «یس» و «ملک» و «توحید» را بخواند و در شب پانزدهم، شش رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به یک سلام) و همان سوره ها را در هر رکعت بخواند». امام(علیه السلام) در فضیلت این نمازها فرمود: «هر کس چنین کند فضیلت این سه ماه را به دست آورده و خداوند همه گناهانش را - جز شرک - مى آمرزد».

روز سيزدهم:( اول ایام البیض)

روزه گرفتن، هرکه بخواهد عمل ام داود را انجام نماید باید این روز و دو روز بعد را روزه بگیرد و برای آن ثواب بسیار است

شب چهاردهم:

چهار رکعت نماز با دو سلام به همان کيفيت شب سيزدهم.

روز چهاردهم :

روزه گرفتن

شب نيمه رجب:

 1. غسل. 2. احياء آن به عبادت3. زيارت امام حسين 7 4. شش رکعت نماز با سه سلام به همان کیفیت شب سيزدهم 5. سی رکعت نماز در هر رکعت يک حمد و ده مرتبه سوره توحيد6. دوازده رکعت نماز(هر دو رکعت به یک سلام)، در هر رکعت، يک مرتبه حمد و هر یک از سوره های توحيد و فلق و ناس و قدر و آية الکرسی را چهار مرتبه بخواند و بعد از هر سلام چهار مرتبه بگويد «أللّهُ أللّهُ رَبِّی، لا أُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً وَ لااَتَّخِذُ مِن دونِه وَلِيّاً.»

اعمال روز پانزدهم رجب:

1.غسل 2.زيارت حضرت امام حسين 7 3 .نماز حضرت سلمان 4. خواندن چهار رکعت نماز به دو سلام و بعد از هر سلام بگويد «اَلّلهُمَّ يا مُذِلَّ کُلِ جَبّارٍ...» 5. عمل ام داوود.

اعمال شب بيست و هفتم (شب مبعث) :

1. غسل کردن 2.هر زمانی از شب دوازده رکعت نماز در هر رکعت حمد و يک سوره از سوره های کوچک مفصل(از سوره محمد تا آخر قرآن)، بعد از سلام سوره های حمد ، ناس ، فلق ، توحید و کافرون ، قدر و آية الکرسی هر کدام هفت مرتبه و بعد از اينها دعای « الحمدالله الذی...» خوانده شود 3.خواندن زيارت اميرالمومنين(علیه السلام) 4.خواندن دعای(اللهم انی اسئلک ...) 5.دوازده رکعت نماز مانند نماز شب نیمه رجب

اعمال روز بيست و هفتم(روز مبعث):

1.غسل2.روزه گرفتن3.صلوات بسيار فرستادن4.زيارت حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم ) و حضرت اميرالمومنين (علیه السلام). 5.دوازده رکعت ( هر دو رکعت به یک سلام) نماز خوانده شود، در هر رکعت حمد و سوره توحید و بعد از اتمام نمازها، سوره های حمد و توحيد و فلق و ناس و ذکر«لا اله الا الله و الله اکبر و...»، «الله الله ربی ... »،« لااشرک بربی احدا» به ترتیب هر کدام چهار مرتبه خوانده شود 6 .خواندن دوازده رکعت نماز(هر رکعت به یک سلام)، در هر رکعت يک حمد و يک سوره دلخواه و بعد از سلام هر نماز، مي گويد: «الحمدالله الذی لم يتخذ ولدا...» بعد از اتمام همه نمازها هر یک از سوره های حمد، توحید، فلق، ناس، کافرون، قدر، آيةالکرسی و ذکر«لا اله الا الله و...»، «الله الله ربی...» به ترتیب، هرکدام هفت مرتبه خوانده شود  7.خواندن دعای: «يا من امر بالعفو و التجاوز...»

روز آخر:

1.غسل2.روزه گرفتن 3.خواندن نماز حضرت سلمان

 


٠٩:٤٣ - 1399/01/06    /    شماره : ٦٧٢٠٤    /    تعداد نمایش : ٨٣٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج